رابطه هوش هیجانی و اجتناب تجربی با آمادگی به اعتیاد در دانشجویان-پایان نامه ارشد روانشناسی بالینی

دسته بندي : روانشناسی و علوم تربیتی


پایان نامه‌ای برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (MA)

رشتة روان‌شناسی بالینی

 

موضوع:

 

رابطه هوش هیجانی و اجتناب تجربی  با آمادگی به اعتیاد در دانشجویان

مقدمه

مصرف مواد[1] و پیامدهای ناخوشایند آن از مهم‌ترین دغدغه­های اجتماعی و یکی از ناگوارترین آسیب­های اجتماعی عصر حاضر است و مدت‌ها است که نظر متخصصین بهداشت روانی را به خود جلب کرده است. به‌ویژه آنکه در سالهای اخیر مصرف مواد دیگر نه ‌فقط در بزرگسالان بلکه در نوجوانان و جوانان و حتی زنان هم مشاهده می­شود. در[2]DSM -5 سوءمصرف مواد، الگوي مصرف غیر انطباقی مواد است که به مسائل مکرر و پيامدهاي نامطلوب (مثلاً مصرف در موقعيت­هاي خطرناک و مسائل قانوني، اجتماعي و شغلي) منجر مي­گردد(1).

اعتیاد به مواد مخدر، نتیجه مصرف مکرر و مداوم ماده یا مواد تخدیر کننده یا روان‌گردان تا حد گرفتاری شدید به آن است و فرد معتاد احساس می‌کند که نمی‌تواند یا نمی‌خواهد استفاده از این مواد را ترک یا آن را کم کند و در صورت ترک آن معمولاً دچار مسمومیت می‌شود. در پزشکی به‌جای اصطلاح اعتیاد، کلمه «وابستگی به مواد» به کار می‌رود و معتاد کسی است که ازنظر روانی و جسمانی به یک ماده مخدر وابستگی پیدا می‌کند(2).

در تبیین عوامل مؤثر بر اعتیاد، عده‌ای عوامل ژنتیکی و دیگر عوامل بیولوژیکی را در گرایش به مصرف مواد تعیین‌کننده می‌دانند و گروهی دیگر بر عوامل شخصیتی و برخی هم بر عوامل اجتماعی و محیطی تأکیددارند. بااین‌وجود مشخص‌شده است که هر یک از این عوامل سهمی در تبیین مصرف مداوم مواد داشته و هیچ ‌یک به‌تنهایی نمی‌تواند تمام جنبه‌های مختلف مصرف مواد را تبیین کند(3).

به عبارتی دیگر، اعتياد[3]یک بیماری زیست شناختی، روان­شناختی، اجتماعی و معنوی است و عوامل متعددی در اتيولوژي سوءمصرف و اعتياد مؤثر هستند كه در تعامل با يكديگر منجر به شروع مصرف و سپس اعتياد می‌شوند. براساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، یک میلیون و سیصد و بیست و پنج هزار ایرانی به مصرف مواد مخدر اعتیاد دارند که از این تعداد حدوداً 45 درصد مصرف‌کنندگان، میانگین آغاز مصرف‌شان 21 سالگی (سن دانشجویی) بوده است(4). از آن‌جا که براساس آمارها سن مصرف مواد در کشور رو به کاهش است، توجه به عوامل فردی زمینه‌ ساز اعتیاد در قشر دانشجو ضروری به نظر می‌رسد.دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 730 مشاهده

کد فایل:30809

انتشار در:۱۳۹۷/۱۰/۱۶

حجم فایل ها:209


اشتراک گذاری:
 قیمت: 28,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط